O nas        Kronika     Galeria     Zasady     Zarząd     Porady     Kontakt      Konkurs

Komunikaty       Opłaty      Regulamin       Statut     Giełda      PZD

Strona startowa

 

Zasady dotyczące zagospodarowania działki *

  • Rodzinne ogrody działkowe spełniają dwie podstawowe funkcje: użytkową i rekreacyjną. Dlatego też właściwe ich zagospodarowanie i wyposażenie w elementy stałe odgrywa dużą rolę.

  • Typowe działki pracownicze mają powierzchnię od 300 do 500 m3 i najczęściej kształt prostokąta. Inny kształt mogą mieć działki leżące przy granicy Ogrodu. Ich kształt wynika wtedy z jego obrysu. Wewnątrz ogrodu przebiegają uliczki ogrodowe, umożliwiające komunikacje. Na rys. l przedstawiono typową działkę pracowniczą o wymiarach 15x20 m (po wierzchnia 300 m2) lub 16x25 m (powierzchnia 400 m2) oraz większość działek w naszym ogrodzie o wymiarach 20x20 m (powierzchnia 400 m2). Działka krótszym bokiem przylega do uliczki. Może być od niej oddzielona niskim ogrodzeniem z furtką wejściową. Ogrodzenie to, jak również ogrodzenia na granicy sąsiednich działek, nie może być wyższe niż l m. Dla całego zespołu działek muszą też być wykonane z jednakowego materiału. Ich budowa jest dopuszczalna po uzyskaniu zgody zarządu ogrodu.

  • W rodzinnych ogrodach działkowych powszechnie jest przyjęty kwaterowy system uprawy roślin. Oznacza to, że na terenie działki wyznacza się mniejsze powierzchnie, tzw. kwatery, na których sadzi się osobno warzywa, kwiaty, krzewy owocowe lub ozdobne. Osobną część działki przeznacza się pod posadzenie drzew owocowych, osobną-na rekreację. Na części rekreacyjnej ustawia się altankę wraz z urządzeniami i nasadzeniami towarzyszącymi, np. huśtawką, piaskownicą, ujęciem wody lub krzewami ozdobnymi.

  • Zastosowanie systemu kwaterowego pozwala na najpełniejsze wykorzystanie działki. Prawidłowo posadzone rośliny nie zacieniają innych, wolniej rosnących lub niższych, nie zabierają im również wody. Kwaterowy system umożliwia prawidłowe prowadzenie skutecznej ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami.

  • Pierwsze prace przy zagospodarowaniu działki trzeba poprzedzić starannym i dokładnym przemyśleniem potrzeb i zamiarów. Każdy przecież chce to zrobić po swojemu, według własnych upodobań, potrzeb i możliwości. Dlatego przed jakąkolwiek pracą na nowej działce trzeba rozplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów. Najłatwiej jest zrobić to rysując na arkuszu kratkowanego papieru kształt działki w 100 lub 200-krotnym zmniejszeniu. Na tym szkicu ołówkiem można wrysować poszczególne elementy, dobierając ich wzajemne usytuowanie, a także odległości. Niezbędne jest również zaznaczenie na kartce stron świata, gdyż one również warunkują położenie wielu urządzeń stałych i nasadzeń. Prawidłowy wzrost i wegetacja roślin na działce zależy między innymi od odległości między nimi oraz ilości światła słonecznego, przedostającego się na kwaterę.

  • Złe posadzenie roślin spowoduje zacienienie jednych przez drugie, a tym samym złe ich plonowanie, utrudnienie komunikacji na działce itp.

  • Pamiętajmy również, że nie jesteśmy sami w ogrodzie. To, jak posadzimy np. nasze drzewa owocowe, będzie również rzutować na plony w ogrodzie sąsiadów. I odwrotnie. Dlatego w Regulaminie Rodzinnego Ogrodu Działkowego, znalazły się przepisy mówiące o warunkach usytuowania urządzeń stałych i nasadzeń oraz dopuszczalnych technicznych parametrach urządzeń stałych.

 

Zagospodarowanie typowej działki pracowniczej. Altana i kwaterowy system uprawy roślin


Przy budowie altany obowiązują następujące zasady:

  1. Stawianie altan jest dozwolone w odległości co najmniej 3 metrów od granic działki, jeżeli plan zagospodarowania ogrodu nie przewiduje innego usytuowania.
  2. Powierzchnia altany,  w obrysie  ścian  zewnętrznych,  nie  może przekraczać:- 35 m2.
  1. W obu typach ogrodów (miejskich i podmiejskich) altana musi być parterowa, a jej wysokość nie może przekraczać 5 m licząc od poziomu działki do najwyższego jej punktu.
  2. Przed przystąpieniem do budowy altany członek ROD winien przedłożyć zarządowi ogrodu projekt budowy ze wskazaniem miejsca jej usytuowania i uzyskać jego akceptację.
  3. Budowa altany może być rozpoczęta dopiero po uzyskaniu od zarządu ogrodu pisemnej akceptacji jej projektu.
  4. Powierzchnia tarasu nie może przekraczać 12 m2
  5. Powierzchnię tarasu zabudowanego wlicza się do powierzchni altany.

Przy budowie innych urządzeń stałych, sadzenia drzew owocowych i krzewów
obowiązują następujące zasady:

  • Okna inspektowe mogą mieć powierzchnię łączną do 9 m2, a szklarnia powierzchnię nie przekraczającą 20 m2, wysokość 2 m i nie może mieć urządzeń ogrzewczych.
  • Powierzchnia tuneli foliowych nie może przekraczać 20% łącznej powierzchni działki, a ich wysokość 2 metrów, z tym, że w razie jednoczesnego posiadania szklarni i tuneli foliowych łączna ich powierzchnia również nie może przekraczać 20% powierzchni działki.
  • Szklarnie i tunele foliowe powinny być usytuowane w odległości nie mniejszej niż l m od granic działek sąsiednich i 2 m od granic ogrodu i dróg ogrodowych.
  • Zbiornik na wodę do podlewania roślin albo stały brodzik mogą mieć powierzchnię do 3 m2.
  • Przy sadzeniu drzew i krzewów owocowych należy dobierać gatunki i odmiany zalecane dla ogrodów działkowych zachowując następujące odległości od granic działki dla:
  • drzew na podkładach silnie rosnących jabłoni i grusz oraz śliw, moreli i leszczyny - 3 m,
  • drzew na podkładach słabo rosnących jabłoni i grusz oraz wiśni, brzoskwiń i pigwy jadalnej - 2 m,
  • krzewów owocowych - agrestu - porzeczek, winorośli, malin i jeżyn -1 m.
  • orzechów włoskich i czereśni-5 m.
  • Do sadzenia krzewów ozdobnych i bylin należy dobierać gatunki i odmiany zalecane dla ogrodów działkowych, zachowując następujące odległości od granic działki dla:
  • krzewów ozdobnych słaborosnących i bylin wysokorosnących-1 m,
  • bylin niskorosnących - 50 cm.

Altana na działce w ROD - 03.02.2016

Temat altany działkowej i tego, jakie powinna spełniać wymagania jest bardzo często poruszany na łamach wszystkich mediów związkowych. Niemniej jednak u wielu osób, a zwłaszcza nowych działkowców, ciągle wzbudza zainteresowanie i dostarcza wielu wątpliwości, dlatego po raz kolejny kompleksowo wyjaśniamy wszystkie kwestie dotyczące altany na działce w ROD.

Przed rozpoczęciem budowy altany na działce w ROD trzeba zapoznać się z przepisami prawa powszechnie obowiązującego, jak i wewnętrznego PZD, które kompleksowo regulują to zagadnienie. Kwestie dotyczące budowy altany działkowej uregulowane są przed wszystkim w:

  • ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 oraz z 2014 r. poz. 40) w art. 29.
  • ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U. 2014 r. poz. 40) w art. 13.
  • ustawie z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 528) w art. 3.
  • regulaminie ROD z dnia 1 października 2015 r. w § 44.

Definicja altany działkowej

Czym właściwie jest altana działkowa i jakie powinna spełniać funkcje? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w ustawie z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza definicję altany działkowej. Zgodnie z jej zapisami jest to wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję, położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym o powierzchni zabudowy do 35 m² oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich, przy czym do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m². Jest to kompleksowa definicja altany działkowej, która została również wprowadzona do ustawy o ROD w art. 2 pkt 9 a oraz ujęta w § 44 regulaminu ROD. Z definicji tej wynika, że altana to budynek o ściśle określonych wymiarach, który służy do zaspokajania potrzeb rekreacyjnych i wypoczynkowych działkowca. W myśl § 44  pkt 1 regulaminu ROD altana powinna być również funkcjonalna i estetyczna. Przepisy nie zastrzegają z jakiego materiału ma być wykonany budynek, dlatego altana może mieć konstrukcję zarówno murowaną, jak i drewnianą.

Wymiary altany

Kiedy już znamy definicję i podstawowe przeznaczenie altany, przystępując do budowy musimy przede wszystkim pamiętać o zachowaniu odpowiednich wymiarów, ponieważ altana działkowa może mieć powierzchnię zabudowy do 35 m². Ustawa o ROD znowelizowała bowiem prawo budowlane i od 19 stycznia 2014 r. dopuszczalna powierzchnia zabudowy altany w miastach i poza miastami została zrównana we wszystkich ROD i wynosi teraz 35 m². Rozwiązanie to jest bardzo korzystne dla działkowców, gdyż jest to największa powierzchnia altany, jaką dopuszczały wszystkie przepisy obowiązujące niemal od początku istnienia ogrodów działkowych.

Powierzchnię zabudowy liczy się po obrysie ścian zewnętrznych. Niedopuszczalne jest zatem wybudowanie altany, która w podstawie znajdującej się przy gruncie jest zgodna z przepisami, natomiast jej górna część przekracza dopuszczalne normy.

Warto pamiętać, że do powierzchni altany nie wlicza się  tarasu, werandy lub ganku, jeżeli ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m². Taras weranda lub ganek mogą być zadaszone, ale powinny być otwarte, w związku z tym nie wolno ich zabudowywać. Jeżeli jednak działkowiec mimo zakazu zabuduje taras, ganek, lub werandę, to ich powierzchnia będzie wliczana do normatywnej powierzchni altany.

Zgodnie z § 44 pkt 3 regulaminu ROD altana może mieć wysokość do 5 metrów przy dachu stromym i 4 metrów przy dachu płaskim. Określenia dach płaski i dach stromy są sprecyzowane w Polskiej Normie PN-89/B-10425, zgodnie z którą:

  • dach płaski – to dach, którego połacie dachowe są nachylone do płaszczyzny pod kątem nie większym niż 12°,
  • dach stromy – to dach, którego połacie dachowe są nachylone do płaszczyzny pod kątem większym niż 12°.

Przypominamy, że wysokość altany mierzy się od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu.

Przepisy dotyczące odpowiednich wymiarów altany na działce są bardzo ważne i każdy działkowiec powinien ich przestrzegać. Należy przy tym pamiętać, że zgodnie z art. 13 ustawy o ROD budynki, których wymiary przekraczają dozwoloną powierzchnię zabudowy nie powinny znajdować się na działkach w ROD, ponieważ jest to niezgodne z przepisami prawa powszechnie obowiązującego.

Lokalizacja altany na działce

W § 44 pkt 5 regulaminu ROD wyraźnie zapisano, że odległość altany od granicy działki nie może być mniejsza niż 3 metry. W regulaminie ROD nie ma jednak żadnego przepisu, który zezwalałby na wybudowanie altany w odległości mniejszej niż 3 metry za zgodą sąsiada lub zarządu ROD. Jeżeli nie przewidziano takiej możliwości w uregulowaniach prawnych, to znaczy, że altany nie można pod żadnym pretekstem zbudować w odległości mniejszej niż wskazana. Regulamin nie upoważnia bowiem żadnego organu Związku na wyrażenie takiej zgody, dlatego zarząd ROD nie ma prawa jej udzielić.

W związku z tym, że taras stanowi integralną część altany, to jego odległość od granicy działek powinna również wynosić 3 metry.

Jeżeli działka jest bardzo wąska lub nietypowo umiejscowiona i nie da się na niej wybudować altany w taki sposób, aby zachować odległość 3 metrów od granicy działki, wtedy plan zagospodarowania ROD określa miejsce usytuowania altany. Działkowiec zobowiązany jest wówczas wybudować altanę zgodnie z tym planem. Jest to jedyne możliwe odstępstwo od zachowania reguły 3 metrów przewidziane prawem.

Zgłoszenie budowy, nadbudowy i rozbudowy altany

O zamiarze budowy, nadbudowy i rozbudowy altany działkowej trzeba powiadomić na piśmie zarząd ROD. Do wskazanego powiadomienia należy dołączyć rysunek uwzględniający powierzchnię zabudowy, wysokość oraz usytuowanie altany względem granic działki. Obowiązek taki nakłada na działkowców § 45 regulaminu ROD.

Znając już wszystkie uregulowania dotyczące altany działkowej i jej wymiarów można przystąpić do budowy.

Obowiązki Zarządu ROD

Uregulowania prawne dotyczące altan nakładają obowiązki nie tylko na działkowca, ale również na zarządy ROD. Zgodnie z § 46 pkt 1 i 2 zarząd ROD nakazuje działkowcowi wstrzymanie budowy, nadbudowy lub rozbudowy altany działkowej w przypadku zaistnienia przesłanek uzasadniających podejrzenie naruszenia przepisów regulaminu. Gdy zarząd ROD stwierdzi, że działkowiec wybudował, nadbudował lub rozbudował altanę działkową z naruszeniem przepisów regulaminu, będzie on zobowiązany do usunięcia nieprawidłowości, a nawet do rozebrania budowanej lub rozbudowanej altany działkowej, jeżeli naruszenia nie mogą zostać usunięte w inny sposób. Natomiast w przypadku powzięcia informacji, że na terenie działki wybudowano, nadbudowano lub rozbudowano altanę lub inny obiekt z naruszeniem przepisów prawa, zarząd ROD w imieniu PZD, zgłasza naruszenie do właściwego organu administracji publicznej, jakim jest Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Obowiązek ten nałożyła na wszystkie stowarzyszenia ogrodowe ustawa o ROD w art. 13 ust. 2. Jasno wynika z tego przepisu, że jest to nakaz ustawowy nałożony na zarządy ROD, a nie ich dobra czy zła wola.

Zapisy te dotyczą wszystkich stowarzyszeń ogrodowych, nie tylko PZD i każde stowarzyszenie ma obowiązek je respektować i zgłaszać do nadzoru budowlanego altany, których wymiary przekraczają dopuszczalne normy. Jeżeli organy stowarzyszenia ogrodowego postępują inaczej, to w rażący sposób łamią postanowienia ustawy o ROD. Przynależność do żadnego stowarzyszenia ogrodowego nie zapewni więc zwolnienia z obowiązku przestrzegania prawa i nie usankcjonuje ponadnormatywnych altan.

Jeżeli Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego stwierdzi naruszenie prawa dotyczącego altany, wówczas stanowi to podstawę do wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej.

Jeżeli nowy działkowiec wstępuje w prawo do działki, na której znajduje się już wybudowana wcześniej ponadnormatywna altana, to jest on zobowiązany do tego, aby doprowadzić ją do stanu zgodnego z prawem. W związku z tym składa w zarządzie ROD pisemne oświadczenie określające termin, w jakim dostosuje ją do wymogów ustawowych. Nie może zatem usprawiedliwiać się tym, że to nie on ją wybudował, więc nie będzie ponosił za to odpowiedzialności. Nabywając działkę oświadczył bowiem, że zna wszystkie przepisy dotyczące właściwego zagospodarowania działki i będzie ich przestrzegał. Dlatego chcąc nadal być członkiem PZD oraz użytkownikiem altany powinien odpowiednio zmniejszyć jej powierzchnię.

Należy zatem po raz kolejny podkreślić, że budowa altany o wymiarach przekraczających normy określone zarówno w prawie budowlanym, ustawie o ROD, jak i przepisach związkowych zawsze była i jest samowolą budowlaną, ponieważ wszystkie przywołane przepisy jasno i wyraźnie mówią o tym, że altana działkowa powinna mieć określoną powierzchnię, której nie można przekraczać. Dotyczy to również działkowców, którzy swoje altany wybudowali dużo wcześniej, ponieważ przepisy regulaminów ROD zawsze określały, jakie dopuszczalne prawem wymiary może mieć altana i nigdy nie wynosiły one więcej niż 35 m². Zatem działkowcy, których altany mają większą powierzchnię, nawet, jeżeli wybudowali je kilkanaście lat temu są zobowiązani do tego, żeby dostosować ich gabaryty do stanu zgodnego z prawem.

Przykre konsekwencje

Rzeczą niesłychanie ważną jest również zapis art. 42 ust. 1 ustawy o ROD, zgodnie z którym w przypadku wygaśnięcia prawa do działki działkowcowi nie przysługuje wynagrodzenie za obiekty, w tym również i altanę wybudowane niezgodnie z prawem. Odszkodowanie za taką altanę nie przysługuje także w przypadku likwidacji ROD.

Widać więc wyraźnie, że ustawodawca bardzo rygorystycznie uregulował przepisy dotyczące altan, bowiem mają one służyć, tak, jak działka w ROD, do wypoczynku i rekreacji oraz jedynie czasowego przebywania. Stąd w ustawie zawarto zakaz zamieszkiwania i wykorzystywania altany do działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej.

Mając powyższe na uwadze warto zapoznać się ze wszystkimi przepisami dotyczącymi usytuowania altany na działce i bezwzględnie ich przestrzegać. Zdecydowanie lepiej od razu znać wszystkie uregulowania prawne i postępować zgodnie z nimi, niż później ponosić konsekwencje prawne i finansowe związane z wybudowaniem ponadnormatywnej altany. Niestety najczęściej niestosowanie się do przepisów jest świadome i celowe.

Działkowcy powinni mieć świadomość, że budując ponadnormatywną altanę na działce i wykorzystując ja niezgodnie z przeznaczeniem określonym ustawą łamią przepisy i działają nie tylko na własną szkodę, ale przede wszystkim na szkodę całej społeczności działkowej w Polsce.


 

                Przy rozrośnięciu się koron drzew i krzewów poza granice działki należy je skrócić do linii granicy działki, a wyrastające młode pędy malin należy usuwać w pasie 40 cm od granic działki.

                Wstępne agrotechniczne zagospodarowanie działki w nowym ogrodzie powinno nastąpić w ciągu 3 miesięcy od daty jej objęcia, wyłączając okres zimowy, a zagospodarowanie działki elementami stałymi nie powinno przeciągać się ponad 2 lata, licząc od daty jej objęcia. Stos kompostowy i beczki z nawozem płynnym należy umieszczać w zacienionej części działki, w miejscu mniej widocznym i łatwo dostępnym. Podane zasady mają również zastosowanie przy modernizacji działki.

 

Zasady rozmieszczenie urządzeń stałych i roślin na działce według
Regulaminu Pracowniczego Ogrodu Działkowego


Wyciąg z regulaminu ROD

1.    W rodzinnym ogrodzie działkowym, za zgodą walnego zebrania, dopuszcza się hodowlę pszczół.
2.    Hodowla pszczół może być prowadzona wyłącznie w zbiorowej pasiece.
3.    Pasieka, o której mowa w ust. 2, jest to wydzielona na ten cel część terenu użytku ogólnego ogrodu, odizolowana od pozostałej części ogrodu żywopłotem wysokim lub ekranem, o wysokości nie mniejszej niż 2 metry.
4.    Wszelkie prace w pasiece należy prowadzić w sposób zapewniający bezpieczeństwo działkowców.
5.    Członkowie ROD, którzy prowadzą hodowlę pszczół w pasiece ogrodowej tworzą koło pszczelarzy.
6.    Nadzór nad działalnością koła sprawuje zarząd.

§ 101

Zarząd odpowiedzialny jest za zgodność zagospodarowania ogrodu z obowiązującym planem.

§ 102

Nadzór nad zagospodarowaniem rodzinnego ogrodu działkowego sprawuje prezydium okręgowego zarządu.

ROZDZIAŁ X
Zagospodarowanie działki

§ 103

1.    Działka jest integralną częścią rodzinnego ogrodu działkowego i powinna być zagospodarowana zgodnie z niniejszym regulaminem.
2.    Granice działki powinny być zgodne z planem zagospodarowania ogrodu i trwale oznakowane.
3.    Zmiana granic działki wymaga uprzedniej zmiany planu zagospodarowania ogrodu.
4.    Obowiązek przywrócenia zgodności granic działki z planem zagospodarowania ogrodu spoczywa na zarządzie. Jednakże obowiązek ten obciąża członka PZD, jeżeli samowolnie naruszył granice działki.

§ 104

Z uwzględnieniem warunków określonych niniejszym regulaminem, działka może być wyposażona w następujące urządzenia:
1)    altanę,
2)    szklarnię,
3)    tunel foliowy,
4)    okna inspektowe,
5)    studnię, sieć wodociągową i sieć elektryczną,
6)    zbiorniki wodne (basen, brodzik, oczko wodne),
7)    pergolę, trejaże, murki kwiatowe, ogródki skalne i kąciki wypoczynkowe,
8)    piaskownicę, huśtawkę i inne urządzenia rekreacyjne.

§ 105

  1. Działka powinna być wyposażona w kompostownik.

  2. Kompostownik oraz pojemniki z nawozami płynnymi należy umieszczać w zacienionej części działki, w miejscu mniej widocznym, w odległości co najmniej 1 m od granic działki.

  3. Członek ROD ma obowiązek kompostować odpady pochodzenia organicznego, a w szczególności pochodzące z działki części roślin.

§ 105

  1. Z zastrzeżeniem warunków określonych w Prawie budowlanym, w ogrodzie poza granicami miast działka może być wyposażona w zbiornik na nieczystości ciekłe (szambo)

  2. .Instrukcja w sprawie szamb otrzymuje się od gospodarza ogrodu

  3. Odpowiedzialność za warunki sanitarno-higieniczne i ochronę wód gruntowych przed skażeniami ponosi członek ROD.

  4. Eksploatacja szamba i wywóz nieczystości musi odbywać się na warunkach określonych w przepisach powszechnie obowiązujących.

§ 107

  1. Altana w ogrodzie jest obiektem wolnostojącym, parterowym, zapewniającym rodzinie warunki do wypoczynku.

  2. Altana może być podpiwniczona i posiadać poddasze użytkowe.

  3. Altana powinna być funkcjonalna i estetyczna.

  4. Altana może mieć powierzchnię zabudowy mierzoną po obrysie ścian zewnętrznych:do 35 m2.

  5. Altana może posiadać zadaszony taras otwarty o powierzchni do 12 m2. Powierzchni tarasu nie wlicza się do powierzchni zabudowy altany, z wyjątkiem jego części znajdującej się pod poddaszem lub nad piwnicą altany.

  6. Altana może mieć wysokość do 5 metrów przy dachu dwuspadowym stromym i 4 metrów przy innym kształcie dachu.

  7. Wysokość altany mierzy się od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu.

  8. Odległość altany od granic działki nie może być mniejsza niż 3 metry.

  9. Jeżeli plan zagospodarowania rodzinnego ogrodu działkowego określa miejsce usytuowania altany, członek Związku zobowiązany jest do jej wybudowania zgodnie z tym planem.

  10. Altana w ogrodach poza granicami miast może być wyposażona w kominek.

§ 108

Członek ROD obowiązany jest powiadomić na piśmie zarząd o zamiarze budowy lub rozbudowy altany, załączając rysunek uwzględniający jej wymiary i usytuowanie w granicach działki.

§ 109

1.    Zarząd wstrzymuje budowę lub rozbudowę altany w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów niniejszego regulaminu.
2.    Członek ROD zobowiązany jest do usunięcia stwierdzonych przez zarząd nieprawidłowości, a nawet do rozebrania budowanej lub rozbudowywanej altany, jeśli naruszenia nie mogą zostać w inny sposób usunięte.
3.    W przypadku wybudowania lub rozbudowania altany z naruszeniem § 107 niniejszego regulaminu, zarząd wzywa członka ROD do usunięcia stwierdzonych naruszeń pod rygorem zastosowania sankcji określonej w § 36 statutu.

§ 110

Szklarnia na działce może mieć powierzchnię nie przekraczającą 25 m2 i wysokość do 3 m. Nie może ona posiadać stałych urządzeń grzewczych oraz urządzeń, których funkcjonowanie zanieczyszcza środowisko.

§ 111

1.    Tunele foliowe na działce nie mogą przekraczać 20% całkowitej powierzchni działki i 3 m wysokości z tym, że w razie jednoczesnego posiadania szklarni i tuneli foliowych ich łączna powierzchnia nie może przekraczać 20% całkowitej powierzchni działki.
2.    Na terenach uznanych uchwałą okręgowego zarządu za położone w rejonach o dużym narażeniu na skażenia przemysłowe lub o niekorzystnych warunkach klimatycznych można za zgodą zarządu postawić tunele o powierzchni łącznej do 100 m2 bez względu na wielkość działki.

§ 112

1.    Szklarnia i tunel foliowy powinny być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 1 m od granic działek sąsiednich, granicy ogrodu i dróg komunikacyjnych w ogrodzie.
2.    Zarząd może nakazać rozbiórkę szklarni i tuneli foliowych z powodu nieestetycznego wyglądu lub nieprzestrzegania przy ich stawianiu niniejszego regulaminu.

§ 113

Okna inspektowe na działce mogą mieć łączną powierzchnię do 9 m2.

§ 114

1.    Z zastrzeżeniem warunków określonych w przepisach powszechnie obowiązujących, zbiorniki wodne na działce mogą mieć powierzchnię:
1)    basen i brodzik łącznie do 15 m2,
2)    oczko wodne do 10 m2.
2.    Łączna powierzchnia zbiorników wodnych, o których mowa w ust. 1, nie może przekraczać powierzchni 15 m2, a ich głębokość nie może przekraczać 1m.
3.    Lokalizację i budowę zbiorników wodnych określa instrukcja Krajowej Rady.
4.    Odpowiedzialność za warunki sanitarno-higieniczne oraz bezpieczeństwo związane z budową i użytkowaniem zbiornika ponosi członek ROD

§ 115

4.    Pergole, trejaże i inne podpory do roślin pnących na działce nie mogą być usytuowane w odległości mniejszej niż 1 metr od granic działki.
5.    W odległości do 2 metrów od granic działki, pergole, trejaże i inne podpory do roślin pnących nie mogą przekraczać wysokości 2 metrów.

§ 116

1.    Ogrodzenie działki nie może przekraczać wysokości 1 metra i powinno być ażurowe.
2.    Umieszczanie na ogrodzeniach ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego oraz innych podobnych wyrobów i materiałów jest zabronione.

§ 117

1.    Na granicy działek, za pisemną zgodą użytkownika sąsiedniej działki, można zakładać żywopłoty.
2.    Wysokość żywopłotu na granicy pomiędzy działkami ustalają sąsiadujący użytkownicy z tym, że nie może ona przekraczać 1 metra.
3.    Żywopłoty rosnące przy granicy działki z alejką (drogą wewnętrzną) nie mogą przekraczać wysokości 1 metra i muszą być prowadzone w ten sposób, aby nie przerastały poza granicę działki.
4.    Żywopłoty rosnące na granicy działki będącej jednocześnie granicą ogrodu nie mogą przekraczać wysokości 2 metrów i muszą być prowadzone w ten sposób, aby nie przerastały poza ogrodzenie ogrodu.

§ 118

1.    Przy sadzeniu krzewów i drzew owocowych należy dobierać gatunki i odmiany zalecane dla ogrodów działkowych.
2.    Zaleca się sadzenie drzew słabo rosnących i karłowych.
3.    Gatunki i odmiany drzew słabo rosnących i karłowych należy sadzić w odległości co najmniej 2 metrów od granicy działki. W przypadku moreli należy zachować odległość co najmniej 3 metrów. Czereśnia i orzech włoski nie mogą być sadzone w odległości mniejszej niż 5 metrów od granicy działki, z wyjątkiem szczepionych na podkładach słabo rosnących, które można sadzić w odległości nie mniejszej niż 3 metry.
4.    Krzewy owocowe należy sadzić w odległości nie mniejszej niż 1 m od granicy działki, a krzewy leszczyny 3 metrów.

§ 119

1.    Dopuszcza się sadzenie drzew ozdobnych, w tym iglaków, pod warunkiem, że będą to gatunki i formy słabo rosnące.
2.    Drzewa ozdobne, o których mowa w ust.1, należy sadzić w odległości co najmniej 2 m od granic działki.
3.    Dopuszcza się sadzenie drzew ozdobnych w odległości 1 metra od granicy działki, o ile ich wysokość nie przekroczy 2 metrów.
4.    Krzewy ozdobne silnie rosnące należy sadzić w odległości co najmniej 2 m, a krzewy słabo rosnące i płożące formy iglaków co najmniej 1 m od granic działki.
5.    W odległości do 2 m od granicy działki wysokość drzew i krzewów ozdobnych nie powinna osiągać więcej niż 3 m.

§ 120

1.    Członek ROD zobowiązany jest do cięcia i prześwietlania drzew oraz krzewów owocowych i ozdobnych w taki sposób, aby gałęzie nie przekraczały granic działki.
2.    W razie niedopełnienia obowiązku określonego w ust. 1, użytkownik sąsiedniej działki może obciąć przechodzące gałęzie, o ile wcześniej wyznaczył sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.
3.    Uprawnienie wynikające z ust. 2 przysługuje również zarządowi, gdy gałęzie przechodzą na teren ogólny.


* Na podstawie Poradnika wydanego przez Polski Związek Działkowców Krajowa Rada w Warszawie, Biblioteka Działkowca Zeszyt nr 12, mgr Roman Waliłko "Jak zbudować altanę"


 


e-mail do zarządu

wypoczynekdabrowagornicza@gmail.com


Wszelkie uwagi i sugestie oraz propozycje odnośnie witryny stowarzyszenia

przesyłaj na  poniższy  adres administratora strony internetowej

wypoczynekdg@interia.pl


Aktualizacja -  6 styczeń 2023

 

 


Wróć na stronę głowną